Novo istraživanje razmatra rizike i dobrobiti grijanih duhanskih proizvoda

0

U skladu s prethodnim nalazima, recenzija koja je obuhvatila podatke iz 11 studija i više od 2600 ljudi, otkrila je da su ljudi koji su prešli s cigareta na grijane duhanske proizvode (HTP) imali niže razine izloženosti štetnim kemikalijama od onih koji su nastavili pušiti.

Novo istraživanje slijedilo je standardne Cochrane metode za probir i ekstrakciju podataka, a primarne mjere ishoda bile su apstinencija od pušenja u najdužem mogućem trenutku praćenja, štetni događaji, ozbiljni štetni događaji i promjene u prevalenciji pušenja ili prodaji cigareta.

Prikupljeni podaci iz većine studija ukazuju na nižu izloženost štetnim tvarima povezanim s rakom, bolestima srca i respiratornim problemima, što znači da prelazak s cigareta na HTP može smanjiti izglede za razvoj ovih bolesti. Međutim, dodao je istraživački tim, s obzirom na to da su sve studije bile kratkotrajne, podaci nisu dovoljni da bismo bili sigurni.

Istraživači su istaknuli da iako nisu pronašli nijednu studiju koja bi ispitivala pomaže li im davanje HTP-a pušačima da prestanu pušiti, dvije japanske studije izvijestile su o padu prodaje cigareta nakon što je IQOS ušao na tržište.

Zapravo, tijekom nedavnog webinara zamjenik ravnatelja univerzalne bolnice AOI u Kawasakiju, Kumamaru Hiroya, rekao je da dok nikotinske nadomjesne terapije (NRT), kao što su nikotinski flasteri, nisu dale željene rezultate, HTP jesu. Hiroya, potvrdio je da je otkako su proizvodi s grijanim duhanom lansirani lokalno, stope pušenja počele značajno padati.

“U zaključku, nakon što je isproban smjer nikotinske nadomjesne terapije, oni nisu bili veliki uspjeh. Međutim, još od 2014. tri grijana duhanska proizvoda službeno su lansirana diljem zemlje u Japanu i oni prodiru u 25 posto [ukupne pušačke populacije], a ovaj je proizvod do sada uspio smanjiti pušenje cigareta u Japanu za 30 posto u tri do četiri godine,” rekao je Hiroya tijekom nedavnog webinara.

Aerosolne čestice iz HTP-a

U ostalim vijestima, studija iz 2019. koju su proveli istraživači s Tehnološkog sveučilišta Kaunas u Litvi analizirala je razine aerosolnih čestica, karbonila i koncentracije nikotina u unutarnjem zraku iz HTP-ova, koji se u studiji nazivaju sustavima grijanih duhana (THS). To su učinili uspoređujući unutarnje koncentracije tvari poput formaldehida, acetaldehida, benzena, toluena, nikotina i čestica 2.5, iz THS-a, s onima iz konvencionalnih cigareta i drugih poznatih zagađivača zraka.

Razine onečišćenja od THS-a su beznačajne u usporedbi s dimom cigareta

Prikupljeni podaci pokazuju da su štetni učinci THS-a na kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru beznačajni u usporedbi s onima od dima cigareta i drugih zagađivača. “Uporaba THS-a rezultirala je statistički značajnim povećanjem nekoliko analita uključujući nikotin, acetaldehid, PM2.5 i PNC u usporedbi s pozadinom. Dobivene razine bile su značajno niže (otprilike 16, 8, 8 i 28 puta za nikotin, acetaldehid, PNC i PM2.5, respektivno) u usporedbi s razinama koje proizlaze iz pušenja konvencionalnih cigareta pod identičnim uvjetima,” stoji u sažetku studije.

“U kontroliranom okruženju, korištenje THS-a [kao i elektroničke cigarete] rezultiralo je najnižim koncentracijama formaldehida, benzena, toluena, PM2.5 među većinom istraženih izvora onečišćenja [klasične cigarete, vodena lula, tamjan, spirale protiv komaraca], ” prema autorima Violeta Kauneliene, Marija Meisutovic-Akhtarieva i Dainius Martuzevicius.

„Takvi podaci pokazuju da bi razine glavnih markera onečišćenja zraka u zatvorenom prostoru u slučaju THS aerosola iz okoliša mogle biti preniske da bi se razlikovale od pozadine, što predstavlja dodatne izazove za epidemiološke studije usmjerene na procjene izloženosti iz druge ruke u stvarnom životu okruženja”, dodali su.

Choose your Reaction!
Leave a Comment