TOP 10 DEZINFORMACIJA O E CIGARETAMA

TOP 10 dezinformacija o e cigaretama 1/4

Svi su se vaperi barem jednom u životu našli u situaciji da im netko prilazi, mrko gleda e cigaretu i kaže: „Znaš li da ti je to sto puta gore od prave cigarete?“

To je, naravno, rezultat dezinformacija s kojima se svakodnevno susrećemo u medijima kada su e cigarete u pitanju, ali su one veoma daleko od istine.

Danas smo odlučili razbiti nekoliko mitova o osobnim isparivačima pa predstavljamo top 10 dezinformacija o e cigaretama koje ste vjerojatno i vi čuli.

E cigarete sadrže više kancerogenih tvari od klasičnih cigareta

Većina vapera je vjerojatno već upoznata s istraživanjima formaldehida Peytona i Pankova. Ako niste, ovaj je rad podigao prašinu kada se pojavio u prestižnom New England Journal of Medicine (iako kao pismo uredniku, a ne kao objavljeni rad).

Tvrdnje koje su iznosili o razinama kancerogena u parama e-cigareta privukle su prilično veliku pozornost. Mediji o tome su izvještavali uvelike te su milijuni ljudi čitali ovu priču. Nažalost, nisu je pročitali do kraja. Peyton i Pankow nisu testirali isparenja e-cigareta na sve kancerogene tvari u dimu cigareta, već samo jedan – formaldehid. On se nalazi u dimu i kancerogen je, ali u kontekstu dima cigarete su šanse da on izazove rak veoma male jer u klasičnim cigaretama ima mnogo daleko štetnijih tvari.

U svakom naslovu koji je isticao opasnost od formaldehida od raka nedostajala je činjenica da dim cigareta također sadrži arsen, izopren, berilij, vinil klorid, polonij-210 i gotovo 30 drugih poznatih karcinogena koje e tekućine uopće ne sadrže.

Konačno, i možda najvažnije, gotovo nijedno izvješće ne spominje način na koji je eksperiment proveden. Znanstvenici su testirali svoju e-cigaretu na dvije razine snage-normalnom i maksimalnom naponu. Pri maksimalnom naponu, gdje su otkrivene visoke razine formaldehida, stari atomizer CE4 koji su koristili nije mogao držati korak i više puta je radio na suho; spaljena isparenja koje je proizveo bila bi potpuno neizbježna. Pri normalnom naponu uopće nije stvarao formaldehid.

Prema tome reći da e cigarete sadrže više kancerogenih tvari od onih klasičnih potpuno je netočno i ukoliko korisnik ispravno koristi svoj osobni isparivač, količine svih štetnih tvari zapravo su zanemarive do nepostojeće.

Duhanska industrija preuzima vape tržište

Često čujemo protivnike pušenja kako tvrde da kupovinom vape proizvoda zapravo podržavamo duhansku industriju koja proizvodi i prodaje najveću količinu proizvoda koji se vode kao osobni isparivači. Dobacuju se neke alarmantne brojke, primjerice da e-cigarete Big Tobacco čine 80% onih koje se prodaju u američkim trgovinama. To je zapravo istina – ali samo zato što duhanske tvrtke prodaju uglavnom prodaju skupe jednokratne proizvode. Njihov je stvarni tržišni udio skroman i opada.

Ironično, duhanska industrija mogla bi preuzeti vlast; ako se EU TPD i FDA budu pridržavali propisa, nastave, tada će duhanske tvrtke biti jedine s dovoljno dubokim džepom za plasman proizvoda na tržište.

Choose your Reaction!
Leave a Comment