Titanik

TOP 5 fotografija trenutak prije velikih svjetskih tragedija

0

Da možete uslikati trenutak neposredno prije velike tragedije, biste li to učinili? Bilo je ljudi koji su ih zabilježili slučajno, a neki su to radili namjerno, kako bi privukli pažnju medija i javnosti. Nakon što je takva fotografija napravljena, ponekad se nameće velika moralna dilema: objaviti ili ne objaviti, pitanje je sad.

Pogledajmo top 5 fotografija trenutak prije velikih svjetskih tragedija:

Titanik

Brod Titanik
Brod Titanik

Svi su čuli za Titanic, prvi brod za koji se govorilo da je nepotopiv. Bio je to najveći plutajući brod u to vrijeme, s 2224 putnika i posade koji su putovali od Southamptona do New Yorka. Nažalost, nikada nisu stigli na odredište. Brod je napustio Southampton 10. travnja 1912. i 4 dana kasnije, 14. travnja 1912., oko 23:40, udario je u santu leda 375 milja južno od Newfoundlanda i potonuo 2 sata i 40 minuta kasnije. Spašeno je 710 ljudi, dok je više nego dvostruko više umrlo tog dana, što ovaj incident čini jednom od najsmrtonosnijih mirnodopskih pomorskih katastrofa ikada. Ovo je bila posljednja slika Titanika u plutanju snimljena 14. travnja 1912., nekoliko sati prije nego što je brod potonuo na dno oceana.

Prva epidemija ebole

Fotografija prije prve epidemije Ebole
Fotografija prije prve epidemije Ebole

Ebola prvi je put identificirana 1976. godine kada su se dogodile prve dvije velike epidemije, jedna u Sudanu i jedna u Kongu. Bolest je dobila ime po rijeci Ebola, koja se nalazi u blizini sela Yambuku u Kongu gdje se dogodila jedna od prvih epidemija. Na ovoj slici možete vidjeti dvije medicinske sestre kako stoje pored Mayinge N’Seke koja je umrla nekoliko dana kasnije. Ona je također bila jedna od medicinskih sestara koje su liječile pacijente s ebolom, a virus joj je u to vrijeme oduzeo život zajedno s 280 drugih života. U razdoblju između 1976. i 2013. godine zabilježene su 24 epidemije s 1716 prijavljenih slučajeva ebole. Najveća epidemija ikada bila je ona u zapadnoj Africi između prosinca 2013. i siječnja 2016. s gotovo 30.000 slučajeva, od kojih je 11.310 bilo smrtno.

John F. Kennedy trenutak prije atentata

JOHN F. KENNEDY TRENUTAK PRIJE ATENTATA
JOHN F. KENNEDY TRENUTAK PRIJE ATENTATA

John F. Kennedy, također poznat kao JFK, bio je 35. predsjednik Sjedinjenih Država i bio je jedan od najpopularnijih političara svih vremena. Ova slika je snimljena 22. studenog 1963., na dan njegovog atentata. Otišao je na politički put u Teksas i pogođen je jednom u leđa i jednom u glavu dok se vozio kroz centar Texasa. Ubijen je u 12.30 sati, a ova slika je snimljena samo nekoliko minuta prije nego što su hitci ispaljeni. To je posljednja poznata slika živog Johna F. Kennedyja, a bio je to ujedno i posljednji put da se bilo koji američki predsjednik vozio u autu s otvorenim krovom. Istog dana, Lee Harvey Oswald je uhićen zbog ubojstva predsjednika, ali ga je dva dana kasnije ubio Jack Ruby.

Pioniri Mount Everesta

Pioniri Mount Everesta
Pioniri Mount Everesta

Ova slika je snimljena 1924. u baznom kampu Mount Everesta i na njoj su George Mallory i Sandy Irvine. Mallory je sudjelovao u prve tri britanske ekspedicije na Mount Everest, ali se s ove, nažalost, nikada nije vratio. I on i njegov partner u penjanju nestali su dok su pokušavali napraviti prvi uspon na Mount Everest. Poslano je nekoliko ekspedicija da ih pronađu (ili njihove posmrtne ostatke), a sve su bile neuspješne. 75 godina kasnije, 1999., otkriveno je Malloryjevo tijelo. Istraga je pokazala da su njih dvojica vjerojatno bili vezani u trenutku pada, no Irvinovo tijelo nikada nije otkriveno. Bilo je nekih nagađanja o tome jesu li Mallory i Irvine stigli do vrha. Postoje neki dokazi koji upućuju u tom smjeru, ali pitanje je još u fazi istraživanja.

Martin Luther King Jr. prije atentata

Martin Luther King Jr. prije atentata
Martin Luther King Jr. prije atentata

Martin Luther King Jr. bio je aktivist za građanska prava poznat po borbi protiv rasne nejednakosti nenasilnim otporom što je bio razlog da dobije Nobelovu nagradu za mir 1964. Ova slika prikazuje Martina Luthera Kinga mlađeg na balkonu Lorraine Motel u Memphisu dan prije nego što ga je ubio James Earl Ray upravo na ovom mjestu. Dana 4. travnja 1968. u 18:01, dok je na slici stajao na balkonu drugog kata, smrtno je pogođen u obraz. Umro je u bolnici sv. Josipa sat kasnije. Obdukcija je pokazala da mu je srce bilo preslabo za hitnu operaciju u pokušaju da mu se spasi život. Iako je imao samo 39 godina, jak stres pod kojim je bio toliko godina oslabio mu je srce da izgleda kao srce 60-godišnjaka.

Choose your Reaction!
Leave a Comment