Web stranica protiv vapinga “Ne daj se uvući”

Pokrenuta prije dvije godine s ciljem držanja tinejdžera podalje od vapinga, web stranica ‘Don’t Get Sucked In’ “nije uspjela naići na odjek kod mladih ljudi i to s dobrim razlogom”, rekao je izvršni koordinator Koalicije Azije i Pacifika za smanjenja štete od pušenja (CAPHRA) Nancy Loucas.

Web stranica koju je postavila Novozelandska zaklada za astmu i respiratorne bolesti (ARFNZ) nažalost ne dijeli sve znanstvene činjenice o vapingu. U nedavnom priopćenju za tisak, CAPHRA je otkrila da je ispitala web stranicu i otkrila da “stranica bira istraživanja koja im odgovaraju i ne pruža potpunu sliku o vapingu.”

Da bi šteta bila još veća, stranica nastavlja s lažnim izjavama o vapingu i sigurnosti e-cigareta, čime se šalje pogrešna poruka javnosti i moguće odvraća pušače od prelaska na sigurnije alternative.

U tu svrhu, Loucas preusmjerava sve članove javnosti koji žele informacije o proizvodima na web stranicu Ministarstva zdravstva. Zanimljivo je, naglasila je, kada je vladina stranica s činjenicama o vapingu pokrenuta 2019., ARFNZ je zapravo pohvalio Ministarstvo za to. Međutim, u roku od godinu dana ARFNZ je pokrenuo vlastitu web stranicu s informacijama o vapingu koja je sadržavala različite informacije od ministarstva i time potkopavala poziciju vlade i izazivala zabunu među potrošačima.

Loucas je istaknula da novozelandska strategija smanjenja štete od duhana zapravo funkcionira i nažalost akcije ARANZ-a idu u suprotnom smjeru od ovog napretka. “Novi Zeland usvojio je strategiju smanjenja štete od pušenja (THR) koja djeluje, s rekordno niskom ukupnom stopom pušenja u zemlji. S obnovljenim Vladinim fokusom na projekt Aotearoa bez dima 2025. – gdje je pet posto manje dima – ovo je sada realistična mogućnost. Međutim, nažalost, ARFNZ daje sve od sebe kako bi prestrašio naše preostale pušače od prelaska na znatno sigurniju opciju,” rekla je.

Loucas se pozvala na tvrdnje o opasnim kemikalijama pronađenim u parama. “Lažne ili obmanjujuće tvrdnje uključuju da nikotin može oštetiti mozak tinejdžera, djece i fetusa; para e-cigareta može sadržavati potencijalno štetne tvari poput formaldehida, kemikalije koje uzrokuju rak i trovanje teškim metalima; djeca i odrasli su se otrovali gutanjem e-tekućine ili upijanjem kroz kožu ili oči; a e-cigarete su povezane s tisućama slučajeva ozbiljnih ozljeda pluća.”

“Ako se bilo koja od ovih tvrdnji potvrdila, mislite li da bi Ministarstvo zdravstva Novog Zelanda i maorski zdravstveni radnici aktivno poticali pušače, uključujući trudnice, da pređu na vaping kao učinkovit alat za prestanak pušenja?”

Znanost je već opovrgla ove tvrdnje

Dodala je da postoje bezbrojne recenzirane znanstvene studije i odobrenja etabliranih zdravstvenih subjekata diljem svijeta, poput NHS-a, koji u potpunosti opovrgavaju ove tvrdnje.

“Da ARFNZ igra pošteno, njegova bi web-stranica vapingu dala pravi kontekst u usporedbi sa smrtonosnim pušenjem. Propušta se navesti da niti jedan Novozelanđanin navodno nije umro od vapinga, a sigurno se ne spominje da je Zavod za javno zdravstvo Engleske i dalje odlučan da je vaping 95% manje štetan od pušenja klasičnih cigareta.”

Choose your Reaction!
Leave a Comment